Od Adama a Evy ku genetickým nožničkám

Vo februári privítali vo vedeckej kaviarni na FPVaI ďalšieho hosťa. Pozvanie prijal RNDr. Michal Benc, PhD. z Katedry botaniky a genetiky. V poradí tretia projektová aktivita prilákala záujemcov o molekulárnu biológiu a lepšie im priblížila problematiku venovanú kultivácii oocytov, vnútrobunkového umelého oplodnenia a editácii ľudského genómu.
FPVaI VK2402 01w
Účastníci sa mohli interaktívne zapojiť do výkladu, prostredníctvom on-line hlasovania, ktoré prezentovalo aktuálne názory na danú problematiku. Následná diskusia priniesla zamyslenie nad etickými aspektmi genetických modifikácií. Mnoho otázok smerovalo ku jednovaječným aj dvojvaječným dvojčatám, resp. distribúcii geneticky podmienených ochorení medzi nimi.
FPVaI VK2402 02w
V rámci prednášky sa účastníci dozvedeli aj o redukčnom delení oocytov a o výskyte genetickej informácie v mitochondriálnej DNA. Ďalej sa oboznámili s procesom umelej reprodukcie a CRISPR-Cas9 technike editácie ľudského génu.
Poďakovanie patrí organizačnému tímu a vedeniu fakulty FPVaI UKF v Nitre.
Táto aktivita je súčasťou projektu „Vedecká kaviareň“, ktorý je realizovaný s finančnou podporou programu Európsky zbor solidarity (2023-2-SK02-ESC30-SOL-000168041).

Text: Ing. Mgr. Marek Moravčík, FPVaI – Katedra ekológie a environmentalistiky
Foto: PaedDr. Lukáš Wittlinger, FPVaI – Katedra ekológie a environmentalistiky