FAQ - často kladené otázky

1. Čo znamená skratka FAQ?
  2. Môžem sa stať čitateľom Univerzitnej knižnice UKF v Nitre aj keď nie som študentom alebo zamestnancom UKF v Nitre?
  3. Ako sa prihlásim ako čitateľ do online katalógu knižnice?
  4. Ako si môžem pozrieť aké knihy a dokedy ich mám požičané?
  5. Blíži sa mi koniec výpožičnej doby, môžem si predĺžiť svoje výpožičky?
  6. Nemám možnosť predĺžiť si knihy online, mám aj iné možnosti?
  7. Nestihol som knihu vrátiť v stanovenej lehote a prišla mi 0.upomienka, čo to pre mňa znamená?
  8. Chcem si objednať na prezenčné štúdium záverečnú alebo kvalifikačnú prácu, ako mám postupovať?
  9. Chcem vedieť či máte v knižnici konkrétny titul?
  10. Vyhľadané knihy som si vložil do košíka, čo môžem s košíkom urobiť?
  11. Nemôžem sa dostaviť do knižnice vrátiť požičané knihy, môžem ich vrátiť aj na inom mieste?
  12. Chcem si dať vypracovať rešerš, ako mám postupovať?
  13. Chcem sa pripojiť do siete cez WiFi, ako si nastavím vlastné zariadenie?
  14. Čo znamená skratka ISIL?

1. Čo znamená skratka FAQ?

Frequently asked questions, skr. FAQ (slovensky doslova „často kladené otázky“) je zoznam častých a typických otázok a odpovedí súvisiacich s predmetnou témou.

Podľa čl.6 knižničného poriadku sa používateľom UK UKF stáva fyzická osoba od 15. roku veku alebo právnická osoba. Používateľ sa zaregistrovaním a podpísaním čitateľskej prihlášky zaväzuje k dodržiavaniu všetkých ustanovení Knižničného poriadku UK UKF.

3. Ako sa prihlásim ako čitateľ do online katalógu knižnice?
Na adrese https://kis.ukf.sk kliknete na "Prihlásiť sa"

uvodna strankaa následne vyplníte prihlasovacie údaje. Číslo preukazu je 17 miestne číslo označené na preukaze študenta aj ako číslo čipu alebo použijete číslo čitateľského preukazu. Ak máte biely preukaz s čiarovým kódom, číslo čitateľského preukazu je napísané pod menom. Pri prvom príhlásení použijete ako heslo svoje priezvisko, pričom  treba dodržať veľkosť písmen a diakritiku. Po úspešnom prihlásení je dôležité zmeniť si heslo v záložke osobné udaje. Ak ste heslo zabudli, môžete si ho obnoviť kliknutím na "Zabudnuté heslo" a postupovať podľa pokynov.

prihlasenie
4. Ako si môžem pozrieť aké knihy a dokedy ich mám požičané?

Po prihlásení na konto čitateľa po kliknutí na "Moje konto" ihneď vidíte v záložke "Požičané/Upomienky" aké knihy máte požičané aj s potrebnými informáciami ako napr. do kedy je potrebné knihy vrátiť, prípadne v akom stave sa výpožička nachádza, či nie je rezervovaná alebo upomínaná.

5. Blíži sa mi koniec výpožičnej doby, môžem si predĺžiť svoje výpožičky?
Po prihlásení na konto čitateľa klikneme na "Moje konto" a v záložke "Požičané/Upomienky" výberom konkrétnych titulov a kliknutím na tlačidlo "Predĺžiť tituly" si môžete najskôr 14 dní pred koncom výpožičnej doby 1x prolongovať, na ktoré nie je rezervácia od iného čitateľa. Ak je na titul upomienka č.0, prolongácia je možná.

prolongacia
6. Nemám možnosť predĺžiť si knihy online, mám aj iné možnosti?

O prolongáciu možno požiadať osobne v knižnici, telefonicky alebo e-mailom, kde treba uviesť potrebné údaje pre identifikáciu čitateľa (Meno, priezvisko a číslo študentskej karty).

Ak máte zaregistrovanú emailovú adresu a príde vám 0.upomienka, máte 14 dní na bezplatné vrátenie kníh alebo ich prolongáciu. Po tejto dobe bude vygenerovaná 1.upomienka, ktorá je už spoplatnená podľa aktuálneho cenníka. Ak je na knihu vygenerovaná upomienka č.1 a vyššia, treba knihu vrátiť do knižnice, systém neumožní prolongáciu danej výpožičky.

Pre objednávanie záverečných a kvalifikačných prác musíte byť prihlásený. Po prihlásení na konto čitateľa si v pokročilom vyhľadávaní vyberiete databázu "Záverečné a kvalifikačné práce" a vyhľadáte si prácu, ktorú si chcete objednať. Následne po kliknutí na "detail záznamu" budete mať k dispozícii tlačidlo "Objednať". Po kliknutí na toto tlačidlo si prácu objednáte. Zoznam objednaných prác uvidíte v privátnej zóne čitateľa. Objednané práce budú pre vás pripravené k štúdiu nasledujúci pracovný deň v študovni Univerzitnej knižnice UKF v Nitre na Dražovskej 4 v Nitre.

9. Chcem vedieť či máte v knižnici konkrétny titul?
Ak chcete vedieť, či sa konkrétny titul nachádza v knižnici, vyhľadajte si ho cez online katalóg na adrese http://kis.ukf.sk

10. Vyhľadané knihy som si vložil do košíka, čo môžem s košíkom urobiť?
Knihy z košíka sa dajú rezervovať pokiaľ sa nenachádza v knižnici vypožičateľný prírastok alebo sa dajú poslať e-mailom ako zoznam literatúry.

Knihy môžete vrátiť aj prostredníctvom BIBLIOBOXu. Pre bližšie informácie kliknite sem. Knihy môžete poslať aj poštou.

12. Chcem si dať vypracovať rešerš, ako mám postupovať?
Po prihlásení na konto čitateľa máte k dispozícii z hlavnej stránky online katalógu objednávku na vypracovanie rešerše. Zobrazí sa vám formulár žiadanky s informáciami ako treba postupovať s úhradou poplatku za rešerš.

13. Chcem sa pripojiť do siete cez WiFi, ako si nastavím vlastné zariadenie?
Návody na pripojenie do univerzitnej siete nájdete na univerzitnom webe www.ukf.sk v časti Moja UKF > Helpdesk > WiFi. Pre prístup k návodom kliknite sem

14. Čo znamená skratka ISIL?
Je to špeciálny medzinárodný štandardný identifikátor pre knižnice a príbuzné organizácie, spolupracuje s Dánskou agentúrou pre knižnice a médiá, ktorá je registračným úradom ISIL podľa normy ISO 15511 Information and documentation - International Standard Identifier for Libraries and Related Organizations (ISIL). Viac info na https://www.snk.sk/sk/informacie-pre/kniznice-a-knihovnikov/medzinarodne-projekty-a-spolupraca/isil.html