Na slovíčko o slove s prof. Evou Tučnou

Jednou z najzaujímavejších tematických oblastí v literárnoteoretických prácach E. Tučnej je rozprávka a v súvislosti s ňou hneď na začiatku zaznelo: „ ,V rozprávke je všetko to, čo existuje v starých textoch, čo tvorí raison d ´etre: zápas dobra a zla a človekova priam existenčná nevyhnutnosť stáť na strane dobra, pretože zlo je formou zániku, je tým, čo ohrozuje život.´ Ľudová rozprávka je jedinečný žáner, ktorého hodnoty preverili storočia.“

Autori podujatia ponúkli prítomným aj pohľad iných literárnych vedcov a kritikov na diela prof. PhDr. Evy Tučnej, CSc. Vyvrcholením podujatia bolo vystúpenie rektora UKF v Nitre prof. RNDr. Ľubomíra Zelenického, CSc., ktorý profesorke prečítal ďakovný list a pri príležitosti jej životného jubilea jej odovzdal Pamätnú medailu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. S príhovormi a blahoželaním vystúpil emeritný rektor prof. RNDr. Daniel Kluvanec, DrSc., ktorý vyzdvihol pôsobenie E. Tučnej v akademických funkciách. Prof. PhDr. Peter Liba, DrSc., ako dlhoročný spolupracovník – literárny vedec a rovnako emeritný rektor UKF v Nitre svoj príhovor rozšíril o kontext vedeckého bádania.

Prof. PhDr. Eve Tučnej, CSc., prišli blahoželať jej kolegovia a najmä priatelia, ktorí vytvorili slávnostnú a príjemnú atmosféru.

Viac sa o podujatí dočítate v univerzitnom časopise Náš čas 2/2015.