Naša univerzita má nových profesorov

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 48 nových profesoriek a profesorov vysokých škôl. Dekréty im odovzdala 13. septembra 2023 v Prezidentskom paláci. Medzi vymenovanými sú aj štyria kolegovia z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a dvaja zamestnanci iných univerzít, ktorí inauguračné konanie uskutočnili na našej univerzite.
Titul profesor získali zamestnanci UKF v Nitre:
  • doc. Mgr. Martin Diweg-Pukanec, PhD., z Katedry slovanských filológií Filozofickej fakulty UKF v Nitre, profesor pre odbor slovenský jazyk a literatúra;
  • doc. Dr. Mirko Lampis, PhD., z Katedry romanistiky a germanistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre, profesor pre odbor cudzie jazyky a kultúry;
  • doc. Mgr. Juraj Malíček,PhD. z Katedry žurnalistiky a nových médií Filozofickej fakulty UKF v Nitre, profesor pre odbor estetika;
  • doc. PaedDr. Monika Máčajová, PhD., z Katedry pedagogiky Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, profesorka pre odbor pedagogika.
Titul profesor získali zamestnanci iných univerzít:
  • doc. Mgr. Vladimír Biloveský, PhD., z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, profesor pre odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo;
  • doc. Ing. Čestmír Serafín, Dr., Ing. Paed. IGIP, z Katedry technickej a informačnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, profesor pre odbor odborová didaktika.
Novovymenovaným profesorom srdečne blahoželáme.
     R profesori02
Doc. Mgr     R profesori03
Ako prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore zdôraznila, akademický titul znamená pre menovaných aj záväzok naďalej odovzdávať študentom a spoločnosti to najlepšie zo seba. „Spája vás snaha rozvíjať a kultivovať našu vlasť, pozdvihnúť jej vzdelanostnú úroveň a vychovávať ďalšie generácie odborne a morálne vyspelých mladých ľudí. Kvalita vášho vkladu do rozvoja vzdelanosti sa bude hodnotiť nielen podľa toho, koľko absolventov, doktorandov a docentov vychováte, ale aj aké kvalitné učebné texty pre svojich študentov napíšete, akými prednáškami ich budete vzdelávať a inšpirovať, no hlavne, aké nároky budete uplatňovať voči ich, ale aj svojej práci."
Vysoké školstvo predstavuje podľa prezidentky oblasť, ktorej je naša spoločnosť veľa dlžná. Napriek tomu, že azda všetky politické generácie deklarovali podporu vzdelávaniu, realitou ostali podhodnotení učitelia a školy, ktoré neraz zápasia s elementárnymi a existenčnými problémami.
Prezidentka pripomenula i fakt, že akademická a vedecká obec je dnes konfrontovaná aj s inými, neakademickými javmi. „Časť verejnosti prestala dôverovať vedecky overeným faktom, rezignovala na poznanie a racionalitu. Doba pred nás pritom stavia výzvy, ktoré nemáme šancu zvládnuť bez využívania vedeckého poznania, ale tiež bez racionálneho prístupu a schopnosti vecnej spoločenskej diskusie. Povzbudivou tvárou Slovenska sú špičkoví odborníci, vedci, či pedagógovia, ktorí dosahujú skvelé výsledky nielen na Slovensku, ale reprezentujú našu krajinu i v zahraničí. Ste to vy, vaša celoživotná práca, vaše vedomosti a skúsenosti, na ktorých môžeme stavať našu budúcnosť."
Na záver prezidentka popriala novovymenovaným profesorkám a profesorom, aby bolo ich pôsobenie úspešné a aby sa odohrávalo v predvídateľnom a pre školstvo v žičlivom prostredí.
Spracovali: Mgr. Jana Černáková, R – Oddelenie médií a a Ing. Gabriela Sarovová, R – Oddelenie pre vedeckovýskumnú činnosť z www.prezident.sk
Foto: www.prezident.sk a archív profesorov

Uverejnené: 19. septembra 2023