FSŠ vydáva nový vedecký časopis

V roku 2019 začal Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF vydávať nový recenzovaný vedecký časopis STREDOEURÓPSKE POHĽADY s podtitulom časopis pre jazyk, literatúru, kultúru a médiá. Nadväzuje na zborník Kultúra a súčasnosť, ktorý bol na pracovisku vydávaný v rokoch 2004 – 2018. Členmi redakčnej rady sú medzinárodne uznávané vedecké osobnosti zo Slovenska, Čiech, Poľska, Maďarska či Slovinska. Vzhľadom na stredoeurópsky rozmer časopisu v ňom budú publikované vedecké články vo všetkých stredoeurópskych jazykoch, ale aj v angličtine, čím nadobudne nielen stredoeurópsky, ale aj medzinárodný rozmer.

Súčasťou koncepčných zámerov redakcie bolo vytvorenie platformy pre publikovanie výskumu z oblasti histórie, jazyka, literatúry a kultúry strednej Európy, vrátane kultúry národnostných menšín. Časopis sleduje kontextové súvislosti a vzájomnú podmienenosť či odlišnosti vývinu jazyka a kultúr, kultúrne zákonitosti stredoeurópskeho areálu a etnických skupín v kontexte väčšinovej kultúry. Časopis Stredoeurópske pohľady svojím zacielením na literárnu, jazykovednú, kultúrnu a umenovednú oblasť poskytuje priestor pre publikovanie recenzovaných vedeckých štúdií i ďalších odborných textov a článkov prezentujúcich jednak tie osobitosti tvorby etník, ktoré sú dôležité z hľadiska jeho kultúrnej identifikácie a eliminovania etnickej diskriminácie, ale aj zložitý systém vzájomných vzťahov či inter- a multikultúrny aspekt prítomný v umeleckom diele. Prelínanie slovenských, českých, maďarských, poľských, židovských a iných tradícií, akcentovanie spoločného osudu či výskum viacjazyčnosti nadobúdajú v ostatných rokoch svoje pevné miesto v humanitných vedách, stávajú sa stimulom pre ich rozvoj. Z uvedeného dôvodu môžu publikované texty interpretáciou kontaktových javov, rozšírením umenovedného diskurzu o postnacionálny pohľad, prispieť k posilneniu vedomia, reinterpretácii spoločnej tradície a dejín, prekonávaním negatívnych auto- či heteroobrazov na podporu/revitalizáciu medzikultúrneho dialógu.

foto časopis

V roku 2019 vyšli prvé dve monotematické čísla časopisu. Prvé číslo bolo zamerané na významné osmičkové výročia v histórii Slovenska a národov strednej Európy. Židovský kultúrny fenomén v stredoeurópskom priestore, ktorému sa pracovisko ÚSJK dlhodobo a systematicky venuje, sa stal predmetom druhého čísla časopisu. Prvý ročník časopisu nastolil zásadné tematické okruhy, ktoré budú východiskom aj pre ďalšie vydania, a to jazykový, literárny a kultúrny pohľad na areál strednej Európy, vrátane kultúry národnostných menšín.

Text: Mgr. Dominika Hlavinová Tekeliová, PhD. – šéfredaktorka, FSŠ – Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr