Na UKF sa stretli prví absolventi

Uplynulo už šesťdesiat rokov odvtedy, čo do prvého ročníka na vtedajšom Pedagogickom inštitúte (PI) v Nitre vstúpili jeho prví študenti. Vo štvrtok 17. októbra sa niektorí z nich opäť stretli na dnešnej Univerzite Konštantína Filozofa (UKF).

Päťdesiatke absolventov robili spoločnosť Adriana Oravcová, PhDr. Estera Sailerová, doc. Ľudmila Nagyová, CSc. – pedagogičky počas prvých rokov fungovania Pedagogického inštitútu, a prof. RNDr. Ondrej Šedivý, CSc. – takisto pedagóg a neskôr významný člen našej akademickej obce. Bezprostrednými slovami sa prvým absolventom PI prihovorili aj zástupcovia vedenia našej univerzity a fakúlt, ktoré prioritne vzdelávajú učiteľov – rektor prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., prorektorka pre vzdelávanie doc. PaedDr. Jana Duchovičová, PhD., dekanka Filozofickej fakulty doc. PhDr. Jarmila Maximová, PhD., dekan Pedagogickej fakulty doc. PaedDr. Gábor Pintes, PhD., a prodekanka pre rozvoj, celoživotné vzdelávanie a medzinárodné vzťahy doc. PhDr. Adriana Récka, PhD.

„Priznám sa, že keď som študoval príslušné materiály a pozeral fotografie, tak som vám aj trochu závidel to obdobie,“ podelil sa so svojimi dojmami rektor L. Vozár. „Myslím si, že to bolo pekné obdobie aj pre vás. Som veľmi rád, že ste si našli čas, že ste sem prišli a že prišli aj niektorí vaši učitelia, s ktorými si máte čo povedať.“ Do budúcnosti bývalým poslucháčom zaželal ešte veľa optimizmu, entuziazmu, pevné zdravie a radosti z prítomnosti v komunite, či už svojich príbuzných alebo bývalých žiakov.

prví absolventi

Prví absolventi – nositelia kvality
Hoci od založenia Pedagogického inštitútu prešlo už šesť desiatok rokov, a naša vysokoškolská ustanovizeň prešla rôznymi obdobiami, o vzdelávanie učiteľov na nej je stále záujem. A že nejde len o tradíciu, ale aj o kvalitu, potvrdzuje prorektorka J. Duchovičová: „Študenti prichádzajú na našu univerzitu študovať učiteľstvo, lebo je to jedna z najlepších škôl, kde sa učiteľstvo študuje. Ten punc kvality ste založili v praxi vy. My už žneme to, čo ste zasiali a čo ste rozvíjali počas vašej praxe, keď ste učili na jednotlivých školách a venovali sa svojim žiakom. Medzi našimi absolventmi je určite veľa vašich žiakov, ktorých ste učili. Som veľmi hrdá, že tu môžem dnes zdieľať s vami tento priestor a budem ešte viac hrdá, keď budem môcť tento odkaz ďalej šíriť pre ďalšie generácie.“

Jedným z tých, ktorí boli priamym svedkom začiatkov vysokoškolského vzdelávania budúcich učiteľov na našej pôde, je prof. RNDr. Ondrej Šedivý, CSc. Na Pedagogický inštitút prišiel ako 24-ročný a strávil tu 57 rokov. „Som veľmi pyšný, že som tu a že ste tu vy,“ povedal s dojatím. „Boli to veľmi pekné roky – ťažké, ale pekné. Mňa tešilo, že sme si vždy rozumeli, že sme si vedeli k sebe nájsť cestu, aj keď hovoria, že som bol prísny. Som pyšný, že sme zvládli učiteľstvo, že vaši žiaci boli pyšní na vás... hovorí sa, že som šťastný, lebo mám dobrého učiteľa. Vaši žiaci mali dobrých učiteľov.“

prví absolventi 2

Zo svitania – Spomienky
Za organizáciou tohto vzácneho stretnutia prvých absolventov stojí Pedagogická fakulta UKF a Ing. Mgr. Tibor Engel, ktorý v roku 1963 absolvoval na PI štúdium odborov matematika-fyzika-pracovné vyučovanie a neskôr pôsobil aj na katedre technickej výchovy. Pod svoje krídla si vzal komunikáciu s absolventmi, čo nebolo jednoduché, keďže mnohé adresy i mená sa menili. Z jeho iniciatívy vznikla aj publikácia Zo svitania – Spomienky.

„Táto publikácia je akýsi almanach spomienok bývalých učiteľov a študentov našej školy na rôzne témy, súvisiace so vznikom Pedagogického inštitútu a jeho rozvojom,“ povedal nám p. Engel. „Je to pestrá paleta článkov a aj výtvarných prejavov prispievateľov. Som rád, že sa vedenie Pedagogickej fakulty UKF v Nitre rozhodlo takýto almanach vydať. Srdečne im za to ďakujem.“

Ako dopĺňa prodekanka A. Récka, publikácia nadväzuje na aktivity jej tvorcov už počas ich vysokoškolských štúdií – vtedy totiž realizovali almanach Zo svitania. Neskôr pri príležitosti 50 rokov odvtedy, čo z PI vyšli prví absolventi, vyšla v roku 2013 publikácia Zo svitania po polstoročí.

„Toto poobedňajšie stretnutie sme plánovali a dizajnovali v nadväznosti na veľké oslavy, ktoré sa doobeda konali v hlavnej univerzitnej budove,“ vysvetlila docentka Récka. „Chceli sme našim prvým absolventom poskytnúť priestor, kde by sa mohli voľne, neformálne porozprávať a vymeniť si skúsenosti.“

Pedagogický inštitút v úplných začiatkoch podľa jej slov veľmi excelentne ilustruje aj dnešný profil Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, keďže od samého začiatku integroval v sebe prírodné, humanitné i výchovné predmety.

Text. Mgr. Jana Krajčovičová, R – Oddelenie médií
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií