Výstava Biblia na cestách zamierila na UKF

Nielen študenti či zamestnanci Univerzity Konštantína Filozofa si môžu pozrieť unikátnu výstavu Biblia na cestách, ktorá je do polovice októbra prístupná v Galérii Univerzum Pedagogickej fakulty na Dražovskej 4. Aj širokú verejnosť iste zaujme vyše 240 rôznych podôb „Knihy kníh“ z celého sveta, ktoré dopĺňa niekoľko tranosciusov – spevníkov . Výstavu, ktorú otvorili 2. októbra, pripravilo občianske združenie Biblia na cestách v spolupráci s Univerzitou Konštantína Filozofa.
S myšlienkou priniesť výstavu na pôdu UKF prišla Mgr. Mária Synaková, vedúca oddelenia výpožičných služieb a študovní univerzitnej knižnice, ktorá vystavovateľov oslovila. Ako nám povedala, prepojenie s výstavou je priam symbolické. „Sme knižnica, žriedlo vedomosti, a biblia je akoby prvotným vedomostným zdrojom pre šírenie kultúry, náboženstva, ale aj výtvarného umenia. Veď mnohé biblie sú umelecké diela. Verím, že výstava študentov i pracovníkov univerzity priláka aj takýmto umeleckým náhľadom na literatúru,“ hovorí Mária Synaková.
„Univerzitná knižnica výstavu spoluorganizuje, ale keďže jej priestor musel byť nepriechodný a uzamykateľný, lebo obsahuje vzácne exponáty, inštalovaná je v Galérii Univerzum. Naša knižnica má nádherné priestory, získala cenu v oblasti architektúry, je to Stavba roka 2011, ale, žiaľ, nemáme takú časť, kde by sa táto výstava mohla konať. Preto som vďačná prodekanke Pedagogickej fakulty doc. PhDr. Adriane Réckej, PhD., že prišla s myšlienkou urobiť výstavu v Galérii Univerzum zároveň s výstavou výtvarných prác absolventov XXL Akadémie 2018.“
Výstava podľa slov lektora Milana Šurmana obsahuje mnohé unikáty, ako napríklad 10-kilogramovú bibliu, ktorej každá zo 66 kánonových kníh je napísaná v inom svetovom jazyku, či najťažší exponát výstavy – 17-kilogramovú tzv. Bibliu Dalí, v ktorej sú diela od známeho španielskeho surrealistického maliara Salvadora Dalího. Len táto jedna biblia má cenu 2 900 eur, takže hodnota celej výstavy je značne vysoká.
„K unikátom patrí aj najmenšia niekoľkogramová biblia s rozmermi 3 x 4 x 1 cm či „biblia do nepohody“ ponorená vo vode, ktorá je vytlačená zvláštnym atramentom na špeciálnom papieri,“ dodal Milan Šurman.

Text a foto: Ing. Jana Černáková – referát rozvoja, informatizácie a marketingovej komunikácie