Skončil sa Týždeň slovenských knižníc

tohto podujatia.Počas celého týždňa sa pre študentov a zamestnancov univerzitnej knižnice konali akcie, ktoré dotvárali opodstatnenosť a význam tejto každoročnej udalosti. Celým týždňom sa niesol myšlienkový leitmotív „Kniha ako dar“. Cieľom aktivity bolo nájsť nové uplatnenie pre knihu, ktorú už čitateľ nepotrebuje a má príležitosť ju niekomu darovať.

V priestoroch Univerzitnej knižnice UKF v Nitre sa dňa 6.3.2018 uskutočnila prednáška doc. Mgr. Art. Aleny Kručayovej, PhD. z Katedry hudby  Pedagogickej fakulty UKF v Nitre, na tému „Ornamentika v inštrumentálnej hudbe“ spojená s prezentáciou rovnomennej knihy. Účastníci prednášky sa dozvedeli o význame ornamentov, resp. ozdôb v notových záznamoch hudobných diel pre interpretáciu diela, ktoré sú nositeľmi myšlienok, pocitov a emócií autora skladby.

Dňa 7.3.2018 sa konala prednáška PaedDr. Slávky Krásnej, PhD., na tému „Učiť (sa) Naučiť (sa) II“. Cieľovou skupinou boli denní doktorandi UKF v Nitre, ktorí pre veľký ohlas prednášky v minulom semestri akademického roka, iniciovali jej pokračovanie. Účastníci prednášky sa dozvedeli o význame identifikácie typológie žiaka pre efektívnosť vzdelávania a oboznámili sa o význame zážitkovej pedagogiky vo vzdelávaní žiakov.

Vo štvrtok 8.3.2018 sa uskutočnila zaujímavá prednáška Mgr. Lucie Hulkovej, PhD. z Inštitútu pre orientálnu a európsku archeológiu (OREA) Rakúskej akadémie vied vo Viedni, o archeologickom výskume v oblasti Tell el-Retábí uprostred Wádí Tumilát. Mgr. Hulková predstavila poslucháčom zaujímavé výsledky 11-ročného archeologického výskumu slovensko-poľského tímu o osídlení tejto východnej delty Nílu. Cieľom prednášky bolo priblížiť život obyčajných ľudí v málo preskúmaných oblastiach územia medzi Egyptom a Syropalestínou v období starovekého Egypta.