Nezáväzná kontrola originality záverečných prác.

Portál je prevádzkovaný Technickou univerzitou v Košiciach

Bezplatný prístup do GALE COVID-19 RESOURCE CENTER

Vážení čitatelia,
Dovoľte nám, aby sme Vás upozornili na ponuku vydavateľstva Gale Cengage, ktorý sa rozhodol podporiť virtuálnu výuku a vytvoril pre Vás zdrojové centrum COVID-19. Môžete okamžite začať používať a zdieľať zdarma:
• Interdisciplinárne zdroje prispôsobené učebným plánom na podporu online vzdelávania pre školy
• Materiály, ktoré vám pomôžu optimalizovať Vaše existujúce zdroje
• Elektronické knihy pre profesionálny rozvoj, ktoré pomáhajú pri prechode na virtuálne vzdelávanie a podporujú ho
• Dôveryhodné informačné zdroje od GALE o témach týkajúcich sa zdravia a globálnych otázok
Na dole uvedeném odkazu môžete navštíviť COVID-19 RESOURCE CENTER a dozvedieť sa viac.

Dear Valued Gale Customer,
Today, I am reaching out to you on both a personal and professional level. Like many of you, I am trying to balance the safety and welfare of my own family, our Gale team and their families, and you—our customers and stakeholders—all on shifting ground.
We’re having to make some of the most important decisions that we have ever faced much faster than we ever anticipated.” This quote from a Library Director in Colorado really captures the nature of the unprecedented challenges facing librarians and educators today, and why as your partner, we want to help.
To support librarians and educators as they navigate a rapid shift to virtual learning and across many communities, the physical closure of libraries, we have launched a COVID-19 resource center. Though this online hub is quickly evolving, you can immediately start using and sharing, for free:
• Interdisciplinary, curriculum aligned resources to support online learning for schools.
• Live and on-demand training materials to help you optimize your existing resources
• Professional development eBooks to help transition to and strengthen virtual learning
• Authoritative Gale resources for school and Higher Education users on health-related topics and global issues

VISIT OUR COVID-19 RESOURCE CENTER

This is a difficult and uncertain time, but we’re in it together. Please don’t hesitate to reach out to me or my teammates with questions, or read our Customer FAQs here.
Stay safe – and know we’re with you every step of the way.