Dve nové učebnice na katedre archeológie

Katedra archeológie FF UKF predstavuje dve nové vysokoškolské učebnice:

Mária Hajnalová: Archeobotanika. Bratislava 2022. ISBN 9778-80-224-1949-9 je nielen učebnicou pre študentov archeológie, alebo príručkou pre terénnych archeológov a archeologických technikov. Je písaná a zostavená tak, aby zaujala aj nadšencov pre archeológiu a širšiu odbornú verejnosť. Prezentuje odbor, ktorý skúma rôzne typy zvyškov rastlín z archeologických lokalít a na ich základe odhaľuje dlhú históriu využívania rastlín človekom, úzko spätú s vývojom spoločnosti, jej kultúrnymi tradíciami, so zmenami klímy a prírodného prostredia. Stručne predstavuje jednotlivé smery archeobotaniky zamerané na skúmanie semien, driev, hľúz, vlákien, peľových a škrobových zŕn a fytolitov. Do väčšej hĺbky sa venuje postupom a metódam potrebným pre štúdium u nás najčastejších nálezov – zuhoľnatených semien a driev. Podrobne opisuje metódy používané v teréne a v laboratóriu aj postupy vyhodnotenia a prezentácie výsledkov.
archeobotanika
Zuzana Borzová: Maďari v Európe včasného stredoveku. Brno 2022. ISBN 978-80-908220-5-4 je publikácia, ktorá prestavuje doposiaľ v slovenskej odbornej spisbe chýbajúci ucelený prehľad problematiky Maďarov vo včasnom stredoveku (predovšetkým) z pohľadu archeológie. Prezentuje doterajšie názory a výsledky výskumu týkajúce sa pravlasti, expanzie, spôsobu života a foriem spoločenského zriadenia, materiálnej kultúry, každodenných aktivít, vojenstva, pohrebných a rituálnych zvyklostí Maďarov pred a po usadení sa na novom území. Táto vysokoškolská učebnica slúži k výučbe predmetov zameraných na archeológiu včasného stredoveku, materiálnu kultúru stredoveku, stredoveké reálie, ako aj štúdium stepných spoločenstiev v stredoveku v študijnom programe archeológia. Publikácia poskytuje informácie aj pre študentov a kolegov styčných vedných odborov, predovšetkým historických vied, a v neposlednom rade aj pre širšiu odbornú aj neodbornú verejnosť – záujemcov o predmetnú tému.
MADARI kniha
Veríme, že obe učebnice budú slúžiť nielen ako pomôcka pri výučbe, ale zaujmú aj ostatných čitateľov, pre ktorých archeológia a archeobotanika nie sú cudzie pojmy.

Text: doc. Mgr. Zuzana Borzová, PhD., FF Katedra archeológie
Foto: www.veda.sav.sk